Ionizátory vzduchu

Dnes má již každá druhá čistička vzduchu s sobě zabudovaný tzv. ionizátor pro ionizaci vzduchu, která zvyšuje počet záporných (negativních) iontů v ovzduší. Co to ovšem znamená a jaký význam to má pro náš organismus, je komunikováno jen velmi obecně. Záporným iontům v ovzduší se přezdívá také vzdušné vitamíny, protože jejich absence má výrazný vliv na naše zdraví a psychickou pohodu.

U nás v GeoZdraví věříme, že ionizace vzduchu účinným a velmi efektivním zařízením, jakým je ionizátor, je mnohem důležitější, než sebelepší čistička vzduchu a mnohem víc Vám pomůže k harmonizace prostředí, zlepšení spánku, minimalizaci zdravotních potíží a stejně tak ke zlepšení psychického stavu mysli.

V přírodě je poměr kladných a záporných iontů přibližně v rovnováze. Výraznou převahu záporných iontů pak můžete poznat např. po bouřce.

lightning-1158027_1920

Vyšší poměr kladných iontů způsobuje zejména:

bolest hlavy, únava, závratě, nevolnost, podrážděnost, úzkost, deprese, špatné soustředění, poruchy spánku, bolesti břicha, potíže s dýcháním, vyšší krevní tlak a další

Vyšší poměr záporných iontů způsobuje:

psychickou pohodu, snadnější dýchání, vyšší soustředěnost, dobrou náladu, snížení pocitu únavy, snížení krevního tlaku, zvýšení výkonnosti, lepší a klidnější spánek, zdravé prostředí, odbourávání stresu a také mají velmi příznivý dopad na snížení dopadu elektrosmogu na lidský organismus.

 

Existuje několik způsobů ionizací a každá má své pro a proti. Proto si je zde trochu přiblížíme.

  1. Ionizace pomocí kovového hrotu je tou nejlevnější možností (např. Ionic Care). Její výhodou jsou velmi nízké provozní náklady a produkce pouze záporných iontů. Nevýhodou pak je nutnost pravidelně hrot ionizátoru čistit, vedlejším produktem je vyšší produkce nežádoucích látek (jako je ozón, byť zařízení nepřekročí maximální povolený limit), u nečistot dochází ke zvětšování molekul, které se pak snesou na zem, pokud nejsou zachyceny elektrostatickým filtrem. Dosah takového ionizátoru je pak max. 3 metry od místa umístění.
  2. Ionizace pomocí uhlíkového hrotu je o něco nákladnější technologie, nicméně neprodukuje žádné škodlivé látky a hrot ionizátoru není třeba nijak udržovat. Jeho dosah a účinnost je podobná jako u kovového hrotu.
  3. Plazmová ionizace je jednou z nejnovějších technologií. Její nevýhodou může být na první pohled produkce jak záporných, tak i kladných iontů. Nicméně kladné ionty, zanikají prakticky při jejich vzniku. Velkou výhodou je, že hydroxylová skupina OH- (záporné ionty) nabourává strukturu nečistot mimo filtr a tak dochází k eliminaci virů a bakterií už mimo samotný ionizátor. Díky tomu je účinnost tohoto ionizátoru mnohem větší než ostatních a obsáhne mnohem větší prostor. Plazmová inozace je v tuto chvíli nejlepším způsobem ionizace vzduchu.

 

Běžným větráním bohužel nemáte možnost dlouhodobě počet záporných iontů navýšit (viz článek či tato studie). Záporné ionty v přírodě, stejně tak z ionizátorů, mají velmi krátkou životnost a jsou pohlcovány většími, kladnými ionty. Proto je velmi důležité mít nepřetržitý přísun těchto záporných iontů. Pokud tedy nevětráte denně 24h v létě i zimě, máte na 100 % velmi nízký počet těchto vzdušných vitamínů ve vzduchu. Proto je nutné záporné ionty neustále doplňovat. Tyto vzdušné vitamíny vyrábí právě ionizátor ať už jako samostatný filtr, nebo je součástí téměř každé čističky vzduchu.

Ionizace v přírodě a v místnostech dle menší studie nadšenců prokázala různé koncentrace záporných iontů. V tabulce níže jsou uvedené orientační hodnoty záporných iontů naměřených na různých místech:

inozace v přírodě

 
  • Řadit dle:
  • 9 položek celkem

Stránka 1/1