Večerní rituály ke klidnému spánku dětí

USPÁVEJTE SVÉ MIMINKO S ÚSMĚVEM NA TVÁŘI

 

Je tu večer a nastává čas uspávání našich ratolestí. Pro někoho se tento čas stal stresovým okamžikem, který ho začíná čím dál tím více trápit. Uspávání dítěte je někdy dost náročné, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Po delší době každého napadají otázky jako Jak nejlépe uspat ratolest? Co dělat, aby moje dítě mělo klidný a bezstarostný spánek? Na tyto otázky nikdy nedostanete jednoznačnou odpověď, která by fungovala na všechny. Pojďme si ale ukázat pár tipů, které vám pomohou k tomu, aby se večerní uspávání stalo tím, na co se budete těšit vy i vaše dítě.

 

Je čas jít spátnewborn-3540499_1920

Než své dítko položíte do postýlky, je dobré zkusit pár večerních uspávacích rituálů, díky kterým se vaše dítko naučí rozeznávat spaní ve dne a spaní v noci. Každý z nás své rituály musí vyzkoušet, jedině tak zjistíte, zda je daný rituál pro vás a vaše dítě ideální a zda funguje. Vyzkoušejte všechny postupně, nikam nepospíchejte a netlačte na to. Zkoušejte a věřte, že jedině vy intuitivně vycítíte, co vaše dítko potřebuje.

 

Začněte hezky popořadě

  • Koupel

Napusťte vanu teplou vodou, dejte si ale pozor, aby voda nebyla příliš horká. Do vody přidejte uklidňující olejíček nebo přírodní kapky pro dobré spaní a začněte s večerním rituálem. Koupání je klíčový moment večera, je to činnost, díky které si vybudujete pravidelný režim, který děti potřebují už od malička. Koupání si užijte a nikam nespěchejte.

 

  • Masáž dětského tělíčka

Než miminku obléknete věci na spaní, vyčleňte si pár minut na masáž, která je ideální hned po koupeli. Děti ji opravdu milují. Relaxační masáž miminku přináší pocit bezpečí, jistoty a lásky. Je to způsob, jak se s dítětem ještě více napojit.

Je opět mnoho způsobů, jak ji provádět správně. Doporučujeme vám poslouchat svoji intuici a reagovat na řeč těla, kterou dítě vysílá.

 

  • Pohádky či zpívání ukolébavky

Po teplé koupeli a relaxační masáži je čas dát miminko do postýlky a uspat ho klidnou aktivitou, která pro něj i pro vás bude příjemná. Ideální aktivita je taková, při které dítě uslyší váš hlas, proto se doporučuje čtení pohádek nebo zpívání ukolébavek. Hlas dodává dítěti pocit bezpečí, díky němu mohou klidně zavřít oči a ponořit se do světa snů.

Starší děti mají rády, když se jim vypráví pohádky ze života. Zkuste si jednou vymyslet příběh, uvidíte, že zabodujete.

 

Než opustíte pokojíček, myslete také na to, že se děti bojí opuštění. Dejte svému dítěti do ruky oblíbenou hračku, plyšáka či vaše tričko. Tyto jednoduché věci jim budou dodávat pocit, že jste tam pořád s nimi a budou klidně spát.

 

Když večerní rituály nepomáhají

Snažíte se sebe víc, ale žádné večerní rituály nepomáhají. Příčin, proč děti nespí, může být opravdu mnoho. I u malých dětí se čím dál tím více vyskytují poruchy spánku, které jsou dané touto urychlenou, moderní dobou a špatnou spánkovou psychohygienou.

Je dobré také nezapomínat na atmosféru, která u vás doma vládne. Špatná atmosféra ovlivňuje spánek dětí, zaměřte se na ni.