Vliv rodinného prostředí na dětský spánek

Mnozí z nás si ani neuvědomují, jak moc jsou malé děti vnímaví. Například batolata vnímají svět kolem sebe úplně jinak než my dospělí. Využívají všechny smysly a jakákoliv změna, která se v jejich okolí odehraje, může mít špatný vliv na jejich dětskou psychiku. To je jedna z mnoha příčin, proč má vaše dítě problémy se spaním.

 

Pokud se u vás doma odehraje neshoda, není to nic špatného a neobvyklého. Málokterá rodina se obejde bez výměny názorů mezi partnery. Hádky k životu jednoznačně patří, a někdy dokonce pomohou vyčistit vzduch. Pokud neshody společně vyřešíte hned, nic se neděje. Pokud ale u vás v rodině přetrvávají hádky a ve vzduchu je cítit stres, může se stát, že se dítě nebude doma cítit bezpečně.

Tyto negativní emoce přinesou dítěti do života nejen špatné spaní, které se mimo jiné projevuje nočními můrami, poruchou spánku atd., ale také se odrazí v jeho budoucím životě.

 

VNÍMÁNÍ DÍTĚTE

I malé děti, které ještě nerozumí tomu, co si rodiče říkají, dokážou zaznamenat, že je něco v nepořádku. Dokážou vnímat sílu dotyků a energie, které hádky vyzařují. Poznají také změnu intonace a citlivosti hlasu. Když vás něco trápí, obvykle se to projeví tím, že mluvíte jinak. Batolata také velmi intenzivně reagují na vůni matčiny kůže, která se při stresu či špatné náladě mění. Většina lidí si myslí, že dokážou zamaskovat smutek, stres či obavu, bohužel tomu tak není. I malou změnu, kterou není na první dojem lehké odhalit, malé děti vycítí.

 

Větší děti si mohou hádky svých rodičů brát na sebe. Mohou si myslet, že jsou právě oni tou příčinou. Mají strach, že se musí postavit na stranu jen jednoho z nich, nebo se jim dokonce vyhýbají. Veškeré tyto momenty přispívají k problémům v psychice, které vedou ke zdravotním komplikacím.

 

ATMOSFÉRAbaby-3369549_1920

Rodinná pohoda je důležitá už v době, kdy je žena těhotná. Existuje mnoho žen, které prožívaly v období těhotenství velký stres a hádky s manželem. Stres a hádky v tomto období mají negativní vliv na psychické problémy dítěte. Myslete tedy na to, v jaké atmosféře děti vyrůstají a jak se rodiče doma chovají, takový to bude mít vliv na dítě.

 

Práce a domov

Dalším krokem, jak se vyhnout stresu a podrážděnosti, je umět oddělit práci a domov. Je to úkol, který zní jednoduše, ale opak je pravdou. Jen malá většina lidí odejde každý den z práce včas a nechá tam všechno, s čím se musel celý den prát. Větší část lidí si všechny starosti a negativní energii bere s sebou domů. Celý večer myslí na zaplněný kalendář, na práci, kterou musí vyřešit zítra ráno nebo na hádku se šéfem. To vše způsobí, že se nebudete cítit dobře a vaše okolí to vycítí.

 

Elektrosmog

Pokud máte doma velké množství elektrotechniky, pak se zamyslete nad tím, zda vše nutně potřebujete. Právě elektronika může přispívat k negativní energii, která se u vás doma objevuje. V kombinaci s geopatogenními zónami dokáže způsobit i nepříjemný vnitřní pocit. Zkuste si vzpomenout na situaci, kdy jste přišli k někomu domů a necítili jste se ve své kůži. Cítili jste chlad, políval vás pot, ale nebyl k tomu žádný důvod. Pokud se vám tato situace už někdy stala, je pravděpodobné, že za to mohla velmi silná geopatogenní zóna v kombinaci právě s elektrosmogem a technickým zářením.

 

Pokud u vás v rodinném kruhu převládá stres, špatná nálada a napětí, vaše dítě to vnímá. Na to nikdy nezapomínejte. Nestačí tyto problémy potlačovat, je nutné je řešit. Jedině tak se dítko dostane do pohody, bude si užívat ničím nerušený spánek a vy budete mít večer jen pro sebe.

 

TIPY NA ODBOURÁNÍ STRESU

  • Relaxujte. Najděte si na sebe každý den chvilku času. Přečtěte si svoji oblíbenou knihu, pusťte si písničky. Udělejte prostě cokoliv, z čeho budete mít radost.
  • Meditujte. I krátká meditace vám pomůže lépe zvládat stres. Zkuste to, uleví se vám.
  • Hýbejte se. Nazujte si boty a vyražte na čerstvý vzduch. Stačí půlhodinová procházka a uvidíte, jak se vám zlepší nálada.
  • Spěte. Zaměřte se na spánek, jedině tak budete mít energii na další den.
  • Promluvte si s psychologem. Nebojte se využít pomocné ruky a svěřte se odborníkům.
  • Usmívejte se. Druzí vám to oplatí.