Kvalitní spánek a světlo

Spánek patří mezi nejpřirozenější činnosti, který každý z nás dělá. A ať se Vám to líbí, nebo ne, všichni musíme spát, abychom nabrali novou energii a mohli tak zvládat každodenní situace a stavy, které na nás nadcházející den čekají. Ovšem dosáhnout kvalitního spánku nemusí být vždy tak jednoduché. Pár informací o tom, jak se vyhnout špatnému spánku a nespavosti najdete zde.

Pokud se na spánek podívate víc zblízka tak zjistíte, že dosáhnout skutečně kvalitního spánku, je to mnohem složitější téma, než jak se to na první pohled může zdát. Prostě prásknout sebou do postele po zkouknutí několika dílů oblíbeného seriálu či dívání do monitoru počítače bude mít úplně jinou hodnotu, než když si půjdete lehnout po večeru, kdy jste si v klidu povídali se svým partnerem či partnerkou, přečetli si knihu, zahráli si třeba nějakou společenskou hru a to vše za takového světla, které dobrému spaní neubližuje. Co tím chceme říct?bed-2606260_1920

Kvalitní spánek je ovlivněn mnoha faktory. Hlukem, světlem, geopatogenními zónami, večerním programem, psychikou, fyzickým zatížením, okolím, vůní, kvalitou matrace a určitě bychom našli spoustu dalších prvků, které budou moct za to, jestli se v noci vyspíme dobře, nebo ne a ráno nám bude hej, nebo ouvej.

Jednu z hlavních rolí přitom hraje světlo. Světlo v noci by být nemělo a když už být musí, tak ideálně žluté, nebo oranžové. Jiné osvětlení totiž výrazně blokuje tvorbu hormonu melatoninu, který je zodpovědný za velký kus našeho zdraví a vitality. Jak moc? Podívejte se na video a zvažte, jestli by nestálo za to doma vyměnit žárovky.

 

MELATONIN - HORMON SPÁNKU - televize Seznam