Bolest hlavy

Nejspíš každý z nás ví, co to znamená, když nás začne bolet hlava. Jednou se jedná o nepříjemný tlak na spánky, jindy zvýšený tep, který má tendenci rozbít nám celou lebku, někdy nás začne pronásledovat velmi nepříjemná migréna. My v takových případech sáhneme po nějaké tlumící tabletce, nebo ti odolnější z nás se zakousnou a nechají si svou bolest pro sebe a počkají, až bolest hlavy odezní.

Každopádně ani v jednom z uvedených případů se nejedná o nic příjemného a pojďme si říct narovinu, že ani o nic extra vyjímečného. A pravdou je, že každý z nás řeší tuto situaci jinak. Pojďme se ale podívat na to, co všechny tyto stavy může způsobovat a jak jim v tom nejlepším světle předcházet.

Bolest hlavy v jakékoli podobě může vznikat hned z několika uvedených příčin a teď si je některé z nich podrobněji rozebereme.

 

První příčinou je nespavost.

Porucha spánku, noční buzení, špatný spánek a nebo si to pojmenujte jak chcete, jsou častými viníky právě v oblasti bolesti hlavy. Náš organismus je oslabený, oči se nám zavírají a náš mozek jede tak nějak „na sílu“. Vlivů na kvalitu spánku je více a dočtete se o tom v části Spánek a vše kolem něj, ale pro Vaší rychlou informaci můžou hrát významnou roli geopatogenní zóny, které našemu organismu nedovolí si odpočinout a neustále nás udržují bdělí i v době, kdy máme spát. Tím pádem nestíháme správně regenerovat a z toho vzniká právě nespavost a poruchy spánku.

 

Druhou příčinou je nedostatek vitamínů a minerálů. massage-835468_1920

Mám osobně ověřeno na spoustě lidech, kteří přísun vitamínů a minerálů neřešili (včetně mé manželky), že se velmi často potýkali s bolestmi hlavy v nejrůznějších podobách a to včetně migrén. Po tom, co začali do stravy doplňovat vhodné přírodní doplňky stravy, netrvalo dlouho a bolesti hlavy byly spíše ojedinělé. Přitom se nedá zcela jasně říct, který minerál, nebo vitamín, by hrál onu klíčovou roli, protože na lidský organismus se v každém ohledu musíme koukat komplexně. Řekněme, že v akutním případě dokáže rychle pomoci přísun kvalitního hořčíku, který hlavně pomáhá s důsledkem, nikoli s příčinou. Zkuste si proto udělat orientační analýzu toho, jak jste na tom s přísunem vitamínů a minerálů podle Vaší skladby stravy. Je pestrá? Je v ní ovoce a zelenina?  Máte ovoce a zeleninu za den 5 porcí a to z různých barevných spekter (okurka, rajče, jablko, hroznové víno, pomeranč, atd.).  Pokud ne, možná zvažte, že by bylo dobré do své stravy něco doplnit.

 

Třetí příčinou je nepopiratelně STRES.

To je velmi dáno naší dnešní dobou, kdy se všechno musí řešit hned, rychle a kvalitně. To dostává do stresu spousty lidí a ten si pak s sebou z práce odnášejí domů, když by nemuseli. Pro snížení stresu jsou sice také pilulky, ale to je opět pouze řešení důsledku, ale nikoliv příčiny. Skvělá pomoc na snížení stresu je meditace. Dále pak zamyšlení se nad tím, za co všechno jsem v životě vděčný. Hodně pomůže i uvědomění si, že stres, který prožíváme, může být naprosto zbytečný a z naprosté malichernosti.

 

Toto jsou tři příčiny bolesti hlavy, kterými se zde zabýváme. Ale rozhodně těch příčin může být víc. Tyto tři příčiny jsou ovšem nejčastější.